15.000 persones s’han inscrit a les oposicions dels cossos docents0

Lectures (2511) 03/04/2009, 23:16  |  Nota del Departament  |  Etiquetes: #Oposicions,

Un total de 15.008 persones s’han inscrit per participar a les oposicions per cobrir places de funcionaris docents que es duran a terme durant l’estiu de 2009. S’hi han presentat 734 aspirants a mestres d’educació primària i 14.274 aspirants a professors d’educació secundària.

  • S’hi han inscrit 734 persones per a accedir al cos de funcionaris docents d’educació primària i 14.274 per al cos d’educació secundària.
  • Educació ha convocat 2.430 places de funcionaris docents per a l’any 2009
  • El procés d’oposicions començarà el dia 20 de juny amb la prova escrita de coneixements específics per impartir docència.
  • Amb la convocatòria de l’any 2009, Educació haurà convocat un total de 18.591 places d’oposicions, 1.968 places més de les que s'havien previst.

Educació ha convocat 200 places d’educació primària i 2.230 d’educació secundària per a les especialitats d’ESO i batxillerat. Les proves començaran el dia 20 de juny. Els candidats i candidates s'hauran de presentar davant el tribunal que els correspongui i faran la primera prova de les oposicions.

En la darrera convocatòria per a places de funcionaris docents d’educació primària, que va tenir lloc l’estiu del 2008, es van convocar 500 places per a mestre d’anglès d’educació primària.

En el cas de les especialitats d’educació secundària obligatòria i de Batxillerat, la darrera convocatòria va ser l’any 2007. En aquella ocasió, es van convocar 2.366 places.

La relació de places convocades i persones inscrites per participar en les oposicions de cadascuna de les especialitats, comparada amb les places de la convocatòria anterior és la següent:

  2009  Convocatòria anterior(2008 per ed. primària  2007 per ed. secundària)
 Etapa educativa Especialitat  Places de la convocatòria Persones inscrites Places de la convocatòria Persones inscrites
Educació primària Mestre/a d’anglès200734500643
Educació secundàriaProfessorat d’anglès3001.4693001.409
Biologia i geologia1501.2111501.057
Dibuix7053550454
Economia3036240348
Educació física9277350582
Filosofia824260416
Física i química150815150774
Francès5023470247
Geografia i història2502.0993002.060
Grec20732061
Llatí209220122
Llengua catalana i literatura2009512501.143
Llengua castellana i literatura2001.0593001.192
Matemàtiques200716200738
Música4044050411
Orientació educativa2502.0162001.836
Tecnologia2001.1871501.009
Total secundària 2.23014.2742.36613.916
TOTAL 2.43015.0082.86614.559 

Pel que fa a la distribució de les persones inscrites al procés d’oposicions segons els serveis territorials de procedència, és la següent:

 Serveis Territorials Inscrits 
Consorci d’Educació de Barcelona
4.301
Girona
1.782
Lleida
1.094
Tarragona
2.041
Barcelona Comarques
1.087
Terres de l’Ebre
1.230
Baix Llobregat- Anoia
1.112
Vallès Occidental
1.312
Maresme- Vallès Oriental
1.049
TOTAL       
15.008
 

* No estan desglossats els Serveis Territorials de Catalunya Central, ja que el procés de preparació de la convocatòria d'oposicions va començar abans de la creació d'aquests SS.TT.

Desenvolupament de les proves

Les proves del procés d'oposicions començaran el dia 20 de juny, quan els candidats i candidates s'hauran de presentar davant el tribunal corresponent. Aquell mateix matí es farà la primera prova consistent a desenvolupar per escrit dels coneixements necessaris per impartir docència. Prèviament, el 19 de juny, les persones que no hagin acreditat documentalment el coneixement de les dues llengües oficials de Catalunya faran una prova per tal d'acreditar el domini de les llengües.

A partir d'aquesta prova, cada tribunal determinarà quan ha de començar la lectura de les proves cada candidat o candidata i la resta del procés. Podrà ser el mateix dia 20 a la tarda, el dia 21 o a partir del 25 de juny, però en cap cas es faran proves durant els dies lectius, abans de final de curs.

Els tribunals tindran temps fins al 19 de juliol per acabar tot el procés de selecció de candidats i candidates. Finalment, en el dies següents es faran públiques les llistes d'aspirants admesos per passar a formar part dels cossos de funcionaris docents públics.


facebook twitter enllaçar comentar


Tornar a la pàgina d'inici

Comentaris

Sense comentaris.

Afegir comentari

S'ha d'estar connectat per publicar un comentari.

Espai Personal Wiki Suport Twitter Facebook Youtube
Qui som què fem

Contacta'ns

Pots contactar amb nosaltres a la seu central o a qualsevol de les nostres seus territorials

Utilitzeu el Servei d'Atenció al Professorat per a consultes.

Política de privacitat i avís legal